Jdi na obsah Jdi na menu
 


Jak se správně opalovat?

Hurááá! Vylezlo sluníčko a my můžeme konečně vyrazit k vodě chytat bronz a vyhřívat se!:-) Sluníčko je důležité pro tvorbu vitamínu D, který má význam pro zdravé kosti, zuby a nervový systém. Současně zlepšuje i naši náladu a působí proti depresím. Ultrafialové záření má ale i své stinné stránky. Když to přeženeš s denní dávkou opalování, můžeš se spálit, mít "sluneční" alergii, spáleniny, apod. Proto ti poradíme, jak na to! :-)


1) Beta karoten pro dlouhotrvající opálení

Připraví pokožku na účinky slunečního záření. Je vhodné začít s užíváním beta karotenu 28 dní před plánovanou dovolenou a sluněním. Vhodné je užívat 1 - 2 kapsle denně. Docílíš tak pěkného a déle trvajícího opálení.


2) Ochranný zinek

Podporuje hojení kůže a je důležitý pro správný účinek beta karotenu. Hodně zinku je v dýňových semínkách a v mořských potvůrkách a rybách.


3) Vitamin E

Pomáhá chránit organismus a má protialergenní účinek. Jeho nejlepšími přírodními zdroji jsou kukuřice, vejce, máslo, sýry, hrách, fazole, obilné klíčky, avokádo, meloun, kukuřičný olej, olej z obilných klíčků a sojový olej.


4) Zelený čaj

Vědci objevili, že pití zeleného čaje působí antioxidačně a má ochranný účinek při opalování!


5) Výběr opalovacího přípravku

Při výběru opalovacího přípravku rozhoduje, jak ho snášíš, a kožní fototyp. Těch je šest: první čtyři mají lidé světlé pleti od takřka bílé pihovaté, která se vždycky spálí, až po snědou, snadno tmavnoucí bez spálení. U nás je nejběžnější střed – fototyp 2 a 3.


6) Kdy je opalování nejvíc bezpečné?

Nejméně škodlivé jsou prý paprsky před devátou ráno nebo po páté odpoledne. Nejintenzivněji působí škodlivé záření mezi 11. a 15. hodinou.


7) Pozor na spálený nos a uši

Prsa, výstřih, záda, uši, nos, tváře, čelo a nárty na nohou patří k nejnáchylnějším místům k bolestivému spálení. Někdy si možná "spálíš" i rty i rty – vznikají opary a prasklinky, používej ochranný balzám. Je důležité chránit i vlasy a hlavně oči slunečními brýlemi.


8) Kdy se natřít krémem?

15–30 minut před opalováním. Znovu to zopakuj každé dvě hodiny a pak ještě vždycky po koupání.


9) Jak si opálení co nejdéle udržet?

Jez pilulky beta-karotenu a mrkev. Beta-karoten pomůže pokožce odolat slunečnímu záření. Nespálíš se a rychleji se opálíš. Když budeš jíst beta-karoten nebo mrkev pravidelně, mírně ztmavneš i bez opalování!:-)


10) Staré opalováky vyhoď!

Neriskuj a raději je hoď do koše. Přípravky cestovaly z horka do chladna a vlivem střídavých teplot ztratily ochranné schopnosti. A navíc změnily barvu a konzistenci. Raději si kup čerstvé. Ty letošní jsou navíc zas o kousek vychytanější!:-)

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář