Jdi na obsah Jdi na menu
 


Vystrčte sličné drápky! Poradíme vám, jak na ně.

 
"Schválně jestli mě teď Tonda požádá o ruku."

Nehty se vám lámou, třepí, zadrhávají? Ani není divu. Vždyť je každý den zatěžují saponáty, mýdla, sport nebo jakákoli fyzická práce. Ale nebojte se, s našimi rychlými kosmetickými, zdravotními i jídelními triky si je udržíte pevné, zářivé a úhledné i bez osobní manikérky. Rukou si totiž lidé hodně všímají!

Pět tahů ke špičkovému nátěru

1. Nejprve odstraňte vrstvu starého laku pomocí vatového tamponu a odlakovače bez acetonu, nejlépe s obsahem regeneračních olejů.

2. Opilujte nerovnosti. Pokud máte slabé nehty, pořiďte si nekovový pilník, třeba skleněný nebo smirkový. Na tvrdé drápky povolejte kovový brusič s diamantovým zrnem - koupíte ho v drogerii.

3. Připravte si teplou lázeň se lžičkou tekutého mýdla a pár kapkami citronu. Obě dlaně v ní cachtejte alespoň pět minut. Potom ruce pečlivě otřete a vmasírujte do nehtového lůžka odstraňovač nehtové kůžičky, který ji změkčí, odlepí od nehtu a uvolní odumřelé části. Nechte ho pár minut působit a poté kůžičku zatlačte pomocí pomerančového dřívka nebo vatové či skleněné tyčinky. Nestříhejte ji!

4. Po koupeli jsou nehty vysušené, takže je hýčkejte hedvábným povlakem výživného krému nebo oleje. Na denní potírání vám stačí nemastný gel s rychlou vstřebatelností, na noc vetřete mastnější krém. Jestliže nespěcháte, dopřejte rukám masáž. Pořádně promačkejte bříška všech prstů a uvolněte klouby. Na nehty a nehtová lůžka nakonec naneste pečující olej.

5. Pokud lakujete, vždy drápky předem odmastěte a pokryjte tenkou vrstvou podkladového regeneračního laku, který vyrovná nerovnosti. Potom přejeďte nehet lakem ve vybraném odstínu (můžete nanést i dvě tenké vrstvy). Po zaschnutí vše zafixujte bezbarvým nátěrem. Jestliže vás trápí hodně slabé nehty, zkuste konečky nalakovat podkladovým lakem i zespodu. Posilní se! Při péči o slabé nehty vynechte leštění. Tip: Pokud šíleně spěcháte a lak nechce uschnout, nefoukejte si na ruce, protože to vůbec nepomáhá, ale ponořte je do ledové vody - lak přestane lepit. Pozor! Takový nátěr vám dlouho nevydrží. Může popraskat a odpadnout.

>> Největším nehtovým záškodníkem jsou saponáty. Nezmůžou proti nim nic vitaminy ani krémy. Jedině rukavice. Pokud se vám nechce navlékat gumovou ochranu, kupte si v lékárně nebo drogerii takzvané tekuté rukavice, které chrání ruce neviditelným filtrem.

>> Chystáte se přesazovat kytky nebo vytírat chodbu? Zaryjte nehty do mýdla. Mazlavá hmota se usadí pod drápky a nedovolí nečistotám zabarvit kůži kolem nehtů.

>> Rozštěpený nehet spravíte tak, že lepidlem na umělé nehty na něj přilepíte útržek z kávového filtru nebo čajového sáčku. Po zaschnutí drápek vyleštěte a potřete kvalitním lakem.

>> Inkoust nebo například šťávu z borůvek odstraníte z nehtů a jemné okolní kůžičky pomocí kartáčku na zuby a bělicí pasty nebo pracího prášku. Podobnou službu vám prokáže i chlór v bazénu nebo mořská voda. Nezapomeňte pak ruce důkladně ošetřit hutným krémem!

>> Žlutý nikotinový nádech vám stáhne z drápků citronová šťáva. Pozor! Žloutnutí mohou mít na svědomí i barevné laky, proto pod ně vždy nanášejte bezbarvý podkladový přípravek!

>> Nikdy nepilujte nehty hned po koupání, kdy jsou slabé. Snadno se pak třepí a lámou.

>> Jednou týdně rozmazlete nehty v teplé koupeli z olivového oleje. Jemnou kůži na hřbetě ruky zase můžete ošetřit zbytkem obličejové hydratační masky. Blahem si vaše ruce budou hvízdat i po parafínovém zábalu, poskytovaném v kosmetických salonech. Pokud se vám nedostává času, stačí, když si ruce namažete silnou vrstvou krému a přespíte v tenkých bavlněných rukavicích.

Co nehty prozradí o vašem zdraví

>> Nehty obou palců přitiskněte k sobě. Vidíte mezi nehty štěrbinku ve tvaru kosočtverce? Pak je všechno v pořádku. Jestliže ne, nepanikařte. Možná jste se s takto tvarovanými nehty narodila. Problém totiž nastává až ve chvíli, kdy kosočtverec najednou zmizí. V tom případě si nechte u lékaře zkontrolovat játra, srdce a žaludek. Mohla byste trpět vážnou chorobou!

>> Vaše nehty se vydouvají jako čajová lžička, případně se na nich tyčí malé hrbolky? Nejspíš ve vašem jídelníčku chybí železo. Nakupte si listovou zeleninu (kapustu, špenát, brokolici), ořechy, libové maso, játra, vejce, švestky, hrozinky, datle nebo třeba pivovarské kvasnice.

>> Potíže s nehty způsobuje také nedostatek vitaminů A, C, B, vápníku, síry a zinku. Drápky pak křehnou a objevují se na nich bílé tečky nebo čárky. Zinek najdete v masu, vnitřnostech a rybách, „béčko“ v celozrnném pečivu, vápník v mléčných výrobcích (zdravější jsou ty kysané), síru v česneku a cibuli, vitamin C v ovoci a zelenině. Nebo užívejte multivitaminy.

>> Matné, nažloutlé, až hnědavé nehty, které se lámou nebo dokonce drolí, signalizují plíseň. Nejčastěji si smlsává na nehtech u nohou. Abyste se plísně natrvalo zbavila, nespoléhejte se na volně prodejné masti a objednejte se u kožního lékaře. Pozor! Žluté nehty mohou souviset s onemocněním jater.


(Připravila: Klára Horáková, Cosmopolitan)

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář